E.K.O.dzieciak

Edukacja Komunikacja Odpowiedzialność

Pranie pieluszek

Pranie pieluszek materiałowych nie jest tak uciążliwe jak pranie tetry. dzieje się tak dzięki nowoczesnym materiałom, których nie trzeba wygotowywać i prasować, ale także dzięki naszym pralkom i proszkom do prania.

Przechowywanie brudnych pieluch
Zaleca się przechowywanie pieluch na sucho, w pojemniku oddzielonym od reszty brudnej bielizny, w dobrze wietrzonym miejscu, na przykład na balkonie. Producenci nie zalecają przechowywania w wodzie, gdyż może to szybciej zużyć materiał i gumki. Na dno pojemnika lub na każdą nowo wkładaną pieluszkę można wlać jedną lub kilka kropelek olejku eterycznego z lawendy czy drzewa herbacianego.

Częstotliwość prania
Pieluchy pierze się, w zależności o liczby posiadanych pieluch, codziennie lub co 2 - 3 dni. Jeśli posiada się 20 pieluch, pranie wypada co 3 dni.

Temperatura
Temperatura prania to 40° lub 60°. Jeśli pieluszki są bardzo zabrudzone, dziecko przeszło właśnie jakąś chorobę lub pragniemy je przekazać innemu dziecku, pieluszki możemy wyprać w temperaturze 90°, chyba że producent tego nie zaleca.

Nie ma jednak potrzeby prać w tak wysokiej temperaturze za każdym razem. Nowoczesne proszki idealnie piorą w niższych temperaturach.

Jeśli pieluchy są zabrudzone kałem (co jest częste przy dziecko karmionym wyłącznie piersią) dobrze jest spłukać pod prysznicem większe zabrudzenia albo wstawić najpierw wstępne płukanie przed praniem głównym. Pranie pieluch musi się zawsze odbywać w długim programie (nie należy prać w programach krótkich czy tzw. codziennych). Pieluchy można prać z resztą brudnej bielizny.

Proszek.
Najlepiej użyć proszku podlegającego biodegradacji, używanie wówczas pieluszek wielorazowych stanie się bardziej ekologiczne. Proszek nie powinien zawierać gliceryny ani być na bazie olejków roślinnych, gdyż może to z czasem spowodować, że pieluchy będą mniej chłonne. Dzieje się tak w szczególności w przypadku pieluszek z mikropolarem. Nie należy dodawać płynów zmiękczających ani wybielaczy. Do prania dobrze jest dodać kilka kropel olejku eterycznego lawendy lub Tea-tree (drzewka herbacianego). Mają one działanie antyseptyczne. Olejek wlewa się do części przeznaczonej na płyn zmiękczający. Należy pamiętać, iż olejki eteryczne nie rozcieńczają się w wodzie, należy dodać kropelkę oleju.

Przed pierwszym użyciem należy pieluszkę wyprać. Maksymalną chłonność pieluszki osiągają po 8-10 praniach. Do tego czasu można oczywiście pieluszek używać, ale częściej zmieniać ze względu na mniejszą chłonność.

Jeśli po praniu pozostają plamy na pieluchach, najlepiej wystawić je podczas suszenia na działanie słońca, które jest fantastycznym wybielaczem. Albo w czasie prania użyć odplamiacza. Istnieją bardzo skuteczne mydła odplamiające, na przykład mydło żółciowe (galasowe) (UWAGA: nie nadaje się dla vegan i wegetarian, robione jest na bazie żółci wołowej).

Brak chłonności
Jeśli pieluchy dobrze nie wchłaniają (co może się zdarzyć, gdy używamy nieodpowiedniego proszku lub używamy kremów ochronnych do pośladków dziecka) należy zamoczyć pieluchy na kilka godzin w wodzie z płynem do zmywania naczyń. Następnie należy je dobrze wypłukać i uprać. Przed namoczeniem przeprowadźcie jednak test: jeśli pielucha wchłonie filiżankę wody, a wy pomimo tego stwierdzacie, że pieluszka przemięka, może to znaczyć, że Waszemu dziecku rośnie ząbek. Mocz wówczas trudniej się wchłania. W czasie ząbkowania również pupa dziecka jest bardziej podrażniona, robi się czerwona, ze względu na bardziej kwasowy odczyn moczu w tym okresie. Najlepiej wówczas ograniczać zakładanie jakichkolwiek pieluszek tak, aby skóra dziecka nie miała żadnego kontaktu z moczem czy kałem.

Suszenie.
Najlepiej suszyć pieluchy na świeżym powietrzu i na słońcu. Mogą być jednak suszone w domu, w pobliżu kaloryfera. Wkładki z mikrowłókna można suszyć w suszarkach bębnowych. Nie powinno się tego robić z pieluszkami, gdyz ich materiał może ulegać stopniowemu zniszczeniu. W zimie na suszenie w domu w ciepłym pomieszczeniu trzeba przeznaczyć około 12 godzin.


sensoria.edu.pl Strona główna | Kontakt | Mapa strony | Prace redakcyjne Prace redakcyjne Eko pieluszki  Prace redakcyjne Pieluszki materiałowe do prania   ?

Strona zrealizowana przy pomocy SPIP 3.0.17 + AHUNTSIC

© Ekodzieciak